Thema's
Arbeidsmarkt
Een dynamische arbeidsmarkt met perspectief is een van de speerpunten van de LAD. We vinden het van groot belang dat beginnend artsen snel een baan kunnen vinden en dat er voldoende interessante banen, ontwikkel- en doorstroommogelijkheden worden gecreëerd voor artsen die al wat verder in hun loopbaan zijn. Op dit moment zijn het overschot aan basisartsen, het tekort aan diverse specialismen, de ruimte voor innovatie en de knelpunten voor jonge medisch specialisten de belangrijkste focuspunten.
Wat wil de LAD?
1. Méér focus op specialismen buiten het ziekenhuis
Basisartsen staan steeds vaker langs de zijlijn, omdat ze geen opleidingsplaats kunnen vinden voor het ziekenhuisspecialisme waar hun hart ligt. Terwijl het aantal opleidingsplaatsen voor ziekenhuisspecialismen afneemt, neemt het aantal basisartsen toe. Tegelijkertijd krijgen specialismen buiten het ziekenhuis (zoals psychiatrie, ouderengeneeskunde en de sociale geneeskunde) hun opleidingsplaatsen soms niet gevuld.
Hoog tijd dat daarin iets verandert. In de opleiding geneeskunde moet meer aandacht komen voor minder bekende specialismen, bijvoorbeeld in de eerste lijn, en voor andere specialismen waaraan een tekort dreigt te ontstaan. Door verbetering van de arbeidsvoorwaarden in de eerste lijn wil de LAD dit soort specialismen aantrekkelijker maken.
2. Aandacht voor tekort aan bepaalde artsen
De Arbeidsmarktmonitor laat keer op keer zien dat er aan bepaalde artsen een tekort is, zoals aan specialisten ouderengeneeskunde en psychiaters in de ggz. Een onwenselijke situatie, omdat de werkdruk daardoor toeneemt, met kans op uitval, waardoor het probleem alleen maar groter wordt. De LAD vindt het daarom van groot belang om dit probleem blijvend onder de aandacht te brengen bij werkgevers.
3. Zo snel mogelijk een vaste aanstelling voor jonge specialisten
Artsen die net hun opleiding tot medisch specialist hebben afgerond, krijgen veelal kortdurende tijdelijke contracten aangeboden waardoor zij steeds van ziekenhuis en mogelijk ook van woonplaats moeten veranderen. Dit is voor de specialist niet wenselijk, maar draagt ook niet bij aan de kwaliteit en continuïteit van de zorg. De LAD vindt dit niet acceptabel en maakt zich samen met De Jonge Specialist sterk voor afspraken waarbij de specialist zo spoedig mogelijk een vaste aanstelling krijgt.
4. Betrokkenheid artsen bij innovatie
Artsen moeten uitdrukkelijk worden betrokken bij de invoering van sociale of technologische innovaties en de ruimte krijgen zich hierin te scholen en ontwikkelen. De focus moet daarbij liggen op innovaties die het werk van artsen leuker of makkelijker maken.
Wat doet de LAD?
- De LAD is vertegenwoordigd in het Capaciteitsorgaan, dat het ministerie adviseert over de instroom in de studie geneeskunde en het aantal opleidingsplekken voor medische vervolgopleidingen.
- Bij de makers van het Raamplan dringen we er op aan om tijdens de opleiding méér te focussen op specialismen buiten het ziekenhuis.
- Aan cao-tafels agendeert de LAD het tekort aan bepaalde artsengroepen, en pleiten we voor maatregelen om de werkdruk te verminderen en in te zetten op een aantrekkelijk werkklimaat voor potentiële werknemers. Daarnaast pleiten we er aan cao-tafels ook voor dat artsen de ruimte krijgen zich te scholen en ontwikkelen in sociale en technologische innovaties.
- In overleg met De Jonge Specialist agendeert de LAD tijdens cao-overleggen de problematiek voor jonge medisch specialisten, met als doel om werkgevers te overtuigen van de noodzaak van een vaste aanstelling.
Wat betekent dat voor jou?
Door de kennis, het netwerk en de vertegenwoordiging van de LAD bij diverse instanties (zoals het Capaciteitsorgaan) kan de LAD de arbeidsmarktknelpunten adresseren bij de instanties/partijen die er iets aan kunnen doen. Omdat we ruim 35.000 leden hebben, kunnen we dus een belangrijke signaalfunctie vervullen, waar je als LAD-lid baat bij hebt.

Beleidsverantwoordelijke
Beleidsadviseur
Documenten over dit dossier
- Onderhandelingsresultaat Cao Huisartsen in Loondienst 2024-2025
- Programma Toekomstbestendige Arbeidsmarkt Zorg en Welzijn TAZ
- Onderdeel-H werkagenda IZA Arbeidsmarkt en ontzorgen zorgprofessionals
- SER-rapport Arbeidsmarktproblematiek maatschappelijke sectoren
- SER-advies Aan de slag voor de zorg
- Reactie FBZ op Discussienota Zorg voor de Toekomst
- SER-rapport zorg voor de toekomst juni 2020
- Eindrapport CRW-In wat voor land willen wij werken
- Rapportage Loopbaanmonitor Medisch Specialisten 2022
- Spreadsheet Loopbaanmonitor Medisch Specialisten 2022
- Cao Hidha 2021-2022
- Cao NU 2017-2019
- Cao Nederlandse Universiteiten 2017-2019
- AVV Cao VVT
- Opleidingsspecial LAD-magazine
- Strategisch beleidsplan 2016-2019